Stokta var
  • 20 adet ve üzeri 80,00TL
  • 40 adet ve üzeri 74,00TL
  • 60 adet ve üzeri 68,00TL
Adet:

Orta bölümü seramik olan bu nozulların, basınç kesildiğinde damlatma yapmasını engelleyen çekvalf sistemi mevcuttur.

Damlatma önleyici Çekvalf 30 bar basınçta açmaktadır. 30 bar ve üzeri basınçlarda sisleme gerçekleşmektedir. nozullarımız için önerilen çalışma basıncı 70 bar'dır.

Ayrıca nozullarımızın kendi içinde filtresi bulunmaktadır ve parçaları tek tek sökülerek temizlenebilir.

Piyasadaki tüm standart açık alan soğutma sistemleri ve nemlendirme sistemlerindeki bağlantılara uyumludur.

0,10 MM DELİK ÇAPLI NOZULLARIMIZ 70 BAR BASINÇTA DAKİKADA 30 GR SU PÜSKÜRTÜR - YUMUŞAK SU HATTI İLE NEMLENDİRME SİSTEMLERİ İÇİN UYGUNDUR ISLATMA YAPMAZ.

* 0,15 MM DELİK ÇAPLI NOZULLARIMIZ 70 BAR BASINÇTA DAKİKADA 50 GR SU PÜSKÜRTÜR - YUMUŞAK SU HATTI İLE NEMLENDİRME SİSTEMLERİ İÇİN UYGUNDUR ISLATMA ETKİSİ ÇOK AZDIR.

* 0,20 MM DELİK ÇAPLI NOZULLARIMIZ 70 BAR BASINÇTA DAKİKADA 75 GR SU PÜSKÜRTÜR - YUMUŞAK SU HATTI İLE - ŞEHİR ŞEBEKESİ NEMLENDİRME SİSTEMLERİ İÇİN UYGUNDUR ISLATMA ETKİSİ AZDIR.

* 0,30 MM DELİK ÇAPLI NOZULLARIMIZ 70 BAR BASINÇTA DAKİKADA 100 GR SU PÜSKÜRTÜR - YUMUŞAK SU HATTI İLE - ŞEHİR ŞEBEKESİ NEMLENDİRME SİSTEMLERİ İÇİN UYGUNDUR ISLATMA ETKİSİ AZDIR.

* 0,40 MM DELİK ÇAPLI NOZULLARIMIZ 70 BAR BASINÇTA DAKİKADA 130 GR SU PÜSKÜRTÜR - YUMUŞAK SU HATTI İLE - ŞEHİR ŞEBEKESİ NEMLENDİRME SİSTEMLERİ İÇİN UYGUNDUR ISLATMA ETKİSİ AZDIR.

* 0,50 MM DELİK ÇAPLI NOZULLARIMIZ 70 BAR BASINÇTA DAKİKADA 150 GR SU PÜSKÜRTÜR - YUMUŞAK SU HATTI İLE - ŞEHİR ŞEBEKESİ NEMLENDİRME SİSTEMLERİ - TOZ BASTIRMA SİSTEMLERİ İÇİN UYGUNDUR ISLATMA ETKİSİ HAFİFTİR.

* 0,60 MM DELİK ÇAPLI NOZULLARIMIZ 70 BAR BASINÇTA DAKİKADA 180 GR SU PÜSKÜRTÜR - YUMUŞAK SU HATTI İLE - ŞEHİR ŞEBEKESİ NEMLENDİRME SİSTEMLERİ - TOZ BASTIRMA SİSTEMLERİ İÇİN UYGUNDUR ISLATMA ETKİSİ HAFİFTİR.

* 0,80 MM DELİK ÇAPLI NOZULLARIMIZ 70 BAR BASINÇTA DAKİKADA 220 GR SU PÜSKÜRTÜR - YUMUŞAK SU HATTI İLE - ŞEHİR ŞEBEKESİ NEMLENDİRME SİSTEMLERİ - TOZ BASTIRMA SİSTEMLERİ İÇİN UYGUNDUR ISLATMA ETKİSİ HAFİFTİR.

 

 

 *Not:  Serinletme sistemlerinde ya da nemlendirme sistemlerinde suyu sis şeklinde püskürten en önemli sistem elemanı nozul adı verilen püskürtücü uçlardır. Orjinal İngilizce ismi "nozzle" olan bu parça, sulama nozulu, su püskürtme nodulu, sisleme nozülü gibi isimler ile de piyasada aranılmaktadır. Nozullar sisteme entegrasyon için jaklı ya da dişli bağlantılı olabilmektedirler. İçlerinde çekvalf (antidrip) adı verilen damlatma önleyici bir mekanizma da bulunmaktadır. Nozullar 10 mikron ile 80 mikron arasında değişik (orrifice çapına) uç tiplerine sahiptir. Delik çapı küçüldükçe püskürtülen su miktarı azalmaktadır ve doğal olarak da çok daha ince bir sisleme gerçekleşmektedir. Ancak delik çapı küçüldükçe, tıkanmalar artmaktadır. Neyse ki Nozullar temizlenebilir ürünlerdir. Düzenli olarak temizliği yapılarak defalarca kullanılabilmektedir. Tıkanma olayı ise suyun kalitesine bağlıdır. Sudaki kireç oranına göre püskürtücü uçların tıkanma süresi de azalmaktadır. eğer bölgenizde suyun kalitesi iyiyse hiç çekinmeden en ince ucu bile seçebilirsiniz.

sonuç olarak: "delik çapı küçük olan nozulların ortama daha ince su verdiği ancak tıkanmaların da buna göre arttığı, delik çapı büyüdükçe nispeten daha kalın sisleme yaptığı ama tıkanmaların azaldığı düşünülerek"  nozul delik çapı seçimi yapılmalıdır.

Islaklık hissini oluşturan diğer faktörler hakkında teorik bilgi:
Tüm nozul tipleri için ıslatma yapma durumu ortam nem, sıcaklık değerine ve çalışma süresine bağlıdır. Sıcaklık ne kadar yüksek, nem değeri ne kadar düşük olsa da bir süre püskürtme yaptıktan sonra ıslaklık hissi oluşturabilir. Bu doğal bir süreçtir. Çünkü nozuldan püsküren atomize su zerrecikleri ilk temas ettiği hava hacmindeki nem oranını hızla yükseltir. Yükselen nem değeri sebebi ile bir müddet sonra püskürtmenin ilk temas ettiği bu hava, su buharına doyar, ve artık püsküren su zerrecikleri havanın içerisine karışamaz. Birbirlerine yapışarak daha büyük damlacıklar haline gelir ve çisileme etkisi ile aşağı düşer. Bu da hemen nozulun altında bulunan alanda ıslaklık hissi oluşturur. Bunu engellemek için sislemeyi püskürt-dur periyodu ile çalıştırmak gereklidir. Havanın nem konusunda doyum noktasına ulaşmayacak kadar püskütmek ve sonra havanın yer değiştirmesini bekleyecek kadar durmak gerekir. Bu şekilde doğru zaman ayarları ile ıslaklık oluşumu olmadan tüm nozul çapları ile serinletme -  nemlendirme yapılabilir.

Örneğin, nemin çok düşük olduğu sıcaklığın çok yüksek olduğu bir ortam için; delik çapı 0,5 mm olan bir nozul 5 sn çalıştığında havayı doyum noktasına ulaştırırken, 0,2 mm çaplı bir nozul 10 sn çalışarak doyum noktasına ulaştırmaktadır.

Videolardaki püskürtme mesafeleri ve püskürtme açıları ıslaklık için yine önemli bir parametredir. püsküren atomize su zerrecikleri bir yüzeye çarparsa yine yoğuşma - ıslaklık oluşacaktır. bunu engellemek için uçların uygulama yüksekliği ve konumları da doğru olmalıdır. Bu bilgilere göre yerleşim planına dikkat edilmeli ve nozul seçimi yapılmalıdır. 

Yukarıdaki aynı örnekte eğer nozulda tıkanmalar olmaksızın uzun süre kullanmak istenirse, yerleşim planında uçların konumlandırılması yoğuşma için mesafe olarak müsaitse,  0,5 uç da tercih edilebilir. bu şekilde daha az fittings (bağlantı parçası) kullanarak daha az maliyet ve daha az bakım gerektiren bir sistem tasarlanabilir.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü           İyi
Doğrulama Kodu